Szwecja jako przestrzeń napływu migrantów
- Year of publication: 2016
- Source: Show
- Pages: 150-162
- DOI Address: https://doi.org/10.5604/cip201611
- PDF: cip/14/cip1411.pdf
W opracowaniu wskazuje się, Szwecja od czasu II wojny światowej jest państwem przychylnym napływowi imigrantów. Wypracowano w niej politykę imigracyjną, która ujawnia otwartość na zmiany w rzeczywistości poszerzania się ruchów migracyjnych ludności świata. Ważną przyczyną napływu migrantów do Szwecji było sytuowanie się jej w środowisku międzynarodowym jako „państwa dobrobytu”. W życiu imigracyjnym Szwecji wyraźnie zaznaczyli swą obecność Polacy. W latach 60. i 70. XX w. ujawniła się tam imigracja Polek zwana matrymonialną. Oblicze imigracji w Szwecji zmienia się współcześnie pod wpływem procesów globalizacyjnych generowanych przez postęp naukowo-techniczny, międzynarodowe rozwiązania prawne (prawa człowieka), nowoczesną edukację zorientowaną na budzenie świadomości przemian cywilizacyjnych.
Sweden as the flow of migrants
BIBLIOGRAFIA:
- Chamarczuk M., Wybrane aspekty społeczno-duszpasterskiej działalności Polskiej Misji Katolickiej w Szwecji, [w:] Wokół problematyki migracyjnej. Kultura przyjęcia, red. J. Balicki, M. Chamarczuk, Warszawa 2013.
- Chodubski A., Idea i praktyka w europejskiej rzeczywistości migracyjnej po 1989 r., [w:] Dwie dekady transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej 1989–2009, red. A. Stępień-Kuczyńska, M. Potz, M. Słowikowski, Toruń 2011.
- Chodubski A., Możliwości i bariery imigracyjne w Europie, [w:] Wokół problematyki migracyjnej. Kultura przyjęcia, red. J. Balicki i M. Chamarczuk, Warszawa 2013.
- Chodubski A., Nowy dyskurs o mniejszościach i imigrantach, [w:] Uchodźcy. Nowe wyzwania dla bezpieczeństwa europejskiego na tle standardów praw człowieka, red. W. Pływaczewski, M. Ilnicki, Olsztyn 2015.
- Chodubski A., Olszewski E., Stan badań nad zbiorowościami polonijnymi w Skandynawii, [w:] Polacy w Skandynawii, red. E. Olszewski, Lublin 1997.
- Forte A., Państwa wikingów, podboje, władza, kultura wiek IX–XI, Warszawa 2010.
- Frączek A., Polonia w Szwecji. Stymulatory migracyjno-polonijne w funkcjonowaniu polsko-szwedzkich małżeństw mieszanych, „Studia Gdańskie. Wizje i rzeczywistość” 2012, nr 10.
- Frączek A., Stosunki polsko-szwedzkie a wektory współczesnych przemian kulturowo- -cywilizacyjnych, Toruń 2013.
- Frątczak S., Współczesna Skandynawia, Warszawa 1974.
- Kersten A., Historia Szwecji, Wrocław 1973. Konstytucja Szwecji, Warszawa 1991.
- Kowalik M., Sztokholmskie ABC, Warszawa 1968.
- Lamentowicz W., Szwedzkie „państwo dobrobytu”. Ideał i rzeczywistość, Warszawa 1974.
- Łakociński Z., Folke Bernadette i akcja Czerwonego Krzyża, „Przegląd Lekarski” 1968, nr 1.
- Piotrowski B., Procesy i mechanizmy migracyjne w Skandynawii XIX i XX wieku. Próba rekapitulacji, [w:] Polacy w Skandynawii, red. E. Olszewski, Lublin 1997,
- Skoczek M., Imigranci w społeczeństwach przyjmujących: izolacja i marginalizacja, [w:] Imigranci i społeczeństwa przyjmujące. Migracja i społeczeństwo, red. J.E. Zamojski, Warszawa 2000.
- Ślaski K., Tysiąclecie polsko-skandynawskich stosunków kulturalnych, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk 1977.
- Szwecja – kraj i ludzie. Informacja dla imigrantów, Państwowy Urząd Imigracyjny, Norrköping 1982.
- Szwecja – Polska we współczesnej Europie, red. M.R. Czarny i in., Warszawa 2001.
- Uggla A.N., Polacy w Szwecji w latach II wojny światowej, Gdańsk 1996.
- Wiśniewski, Magelungsgatan 81, Stokholm 1994.
uchodźcy imigracja polityka społeczna przemiany kulturowo-cywilizacyjne Szwecja