Etyka publikacyjna

Pozycja wiodącego periodyku dotyczącego prawa konstytucyjnego w Polsce zobowiązuje nas do utrzymywania najwyższych standardów etyki wydawniczej i wspierania etycznych praktyk badawczych. Uzyskane wyniki badań mają bowiem kluczowe znaczenie dla rozwoju ludzkości i wykorzystywane są w większości dziedzin ludzkiej aktywności. Dlatego też PPK dba przede wszystkim o dochowanie zasad odpowiedzialności, uczciwości, przejrzystości i poufności.

Odpowiedzialność to zdolność do ponoszenia konsekwencji własnych czynów. Środowisko akademickie powinno przyjmować tę samą postawę w zakresie zdolności do przyjmowania rezultatów swych działań i zaniechań.

Uczciwość polega na sprawiedliwym postępowaniu, bez choćby pośredniego faworyzowania i dyskryminowania kogokolwiek. Wiąże się również z poszanowanie autorstwa badań oraz uzyskanych wyników oraz stanowczym odrzuceniem tolerancji dla plagiatu lub innego nieetycznego postępowania.

Przejrzystość polega na udzielaniu użytecznych, rzeczowych, zrozumiałych i wiarygodnych informacji w zakresie badań naukowych, ich wyników czy też autorstwa publikacji.

Zasada poufności polega na zachowaniu w tajemnicy wszelkich informacje uzyskane podczas procesu wydawniczego, a zwłaszcza treści recenzowanych artykułów oraz faktu ich recenzowania, a także nazwiska autora przed opublikowaniem artykułu będącego w procesie wydawniczym.

W procesie publikacji wyników badań naukowych w Przeglądzie Prawa Konstytucyjnego ważne jest określenie standardów oczekiwanego etycznego działania zaangażowanych podmiotów: autora, redakcji, recenzenta i wydawcy. Podmioty te obowiązane są przestrzegać etyki wydawniczej PPK ustalonej poniżej.

Autorstwo

PPK oczekuje, że wszystkie opublikowane artykuły będą zawierały jasne i dokładne oznaczenie autorstwa. Autor ma obowiązek dopilnować, aby wszystkie osoby, które przyczyniły się do powstania dzieła, zostały rzetelnie wskazane. Lista autorów powinna dokładnie odzwierciedlać indywidualny wkład. Narzędzia do przetwarzania języka naturalnego oparte na sztucznej inteligencji (AI), takie jak ChatGPT, nie mogą być kwalifikowane jako autorzy. Wykorzystanie sztucznej inteligencji (na przykład do generowania treści lub obrazów, pisania kodu, przetwarzania danych lub tłumaczenia) powinno zostać ujawnione w procesie składania artykułu do redakcji PPK.

Zmiany autorstwa

Prośby o zmianę autorstwa (dodanie albo usunięcie autora przed publikacją) należy kierować do redakcji PPK. Wnioski będą rozpatrywane uczciwie i zgodnie z przyjętymi procedurami. Zmiany autorstwa dozwolone są tylko z uwagi na ważne powody i pod warunkiem, że wszyscy autorzy wyrażą zgodę na zmianę.

Autorstwo „ghost” lub „guest”

PPK uznaje wszelkie formy autorstwa „ghost” lub „guest” za nieetyczne i przeciwstawia się takim praktykom. W przypadku wykrycia takich praktyk, autorzy, o których mowa, zostaną usunięci z artykułu w drodze korekty lub erraty po publikacji. Ponadto PPK przekazuje informacje dotyczące takich praktyk odpowiednim organom państwa i uczelni autora. Autorstwo „ghost” polega na wykorzystaniu anonimowego autora do napisania lub przygotowania artykułu do publikacji. Autorami „ghost” mogą być młodsi czy opłaceni badacze lub osoby spoza środowiska naukowego. Autorstwo „guest” polega na wskazaniu nazwiska osoby, która jako autor artykułu wniosła niewielki wkład w badania lub nie wniosła go wcale. Autorami „guest” mogą być starsi badacze, badacze zrzeszeni, przyjaciele lub współpracownicy głównego autora.

Złożenie artykułu

PPK dokłada wszelkich starań, aby redaktorzy, recenzenci oraz inne osoby uczestniczące w procesie wydawniczym traktowali wszystkie nadesłane artykuły z szacunkiem, poufnością i zgodnie z etyką wydawniczą PPK. PPK oczekuje, że wszystkie osoby przesyłające materiały do czasopisma będą przestrzegły ustalonych standardów i etyki wydawniczej. W przypadkach niewłaściwego postępowania PPK może wycofać tekst z publikacji, a w przypadkach skrajnych odmówić autorowi publikacji w przyszłości oraz zawiadomić o sytuacji właściwe organy państwa i uczelni autora.

Oryginalna publikacja

PPK publikuje jedynie prace oryginalne, które nie zostały wcześniej opublikowane w innym czasopiśmie oraz nie zostały przesłane do innego czasopisma. Redakcja zachowuje w systemie składnia publikacji wszelką korespondencję pomiędzy autorami, redaktorami i recenzentami dotyczącą złożonego artykułu.

Plagiat

PPK ocenia złożone do redakcji materiały pod względem ich autorstwa i praw autorskich. Redakcja oczekuje, że odniesienia do pracy lub pomysłu innej osoby zostaną odpowiednio opisane. Oczekujemy również, że autorzy uzyskają wszelkie odpowiednie pozwolenia przed publikacją złożonego tekstu. Wszelkie zarzuty dotyczące plagiatu będą szczegółowo badane, a w razie ich udokumentowanego podejrzenia będą podlegały zgłoszeniu właściwemu organowi państwa oraz uczelni autora.

Naruszenie dóbr osobistych

PPK promuje wolność słowa. Redakcja stara się jednak unikać publikowania czegokolwiek, co mogłoby szkodzić reputacji osoby fizycznej lub prawnej, grupy czy innej organizacji. Podejmujemy wszelkie starania, aby mieć pewność, że opublikowane materiały nie będą zawierały tekstu, który jest lub może zostać uznany za naruszający dobra osobiste, oszczerczy lub zniesławiający.

Konflikt interesów

PPK podejmuje działania zapobiegające powstaniu potencjalnego konfliktu interesów. Konflikt interesów zachodzi, gdy prywatne interesy autora mogą być postrzegane jako wpływające na obiektywność badań do tego stopnia, że rozsądny obserwator może zastanawiać się, czy osąd danej osoby nie był motywowane względami jej interesów. Autor powinien ujawniać źródła wsparcia finansowego udzielanego dla swoich badań. PPK dba o to, aby konflikt interesów nie zachodził przy wyznaczaniu recenzentów. Jeżeli recenzent zgłosi potencjalny konflikt interesów, redakcja wskazuje innych recenzentów. Brak zgłoszenia konfliktu interesów może skutkować usunięciem recenzenta z bazy recenzentów czasopisma.

Uczciwa redakcja i recenzja

PPK wymaga od wszystkich uczestników procesu wydawniczego przestrzegania ustalonej Etyki wydawniczej PPK. Dotyczy to zarówno autorów, jak i redaktorów czasopism, recenzentów oraz innych osób uczestniczących w procesie wydawniczym.

Recenzja „double blind”

PPK przestrzega reguły podwójnej anonimowości autora i recenzenta. Recenzenci dokonują oceny naukowej i rekomendacji dla redakcji bez wiedzy o nazwisku autora. Nazwiska recenzentów nie podlegają ujawnieniu autorom. Przesłane artykuły podlegają recenzji co najmniej dwóch recenzentów. Redaktor Naczelny podejmuje decyzję o publikacji artykułu po zapoznaniu się z uwagami recenzentów

Poufność

PPK dba o to, aby redaktorzy i recenzenci traktowali wszystkie zgłoszenia w sposób poufny. Wszelkie sugestie, że redaktor lub recenzent przywłaszczyli sobie pomysły ze zgłoszonego do redakcji artykułu, zostaną dokładnie zbadane pod względem zgodności z etyką wydawniczą PPK.

Promowanie etycznych badań

Integralną częścią procesu wydawniczego jest zapewnienie, że badania prowadzone są w sposób uczciwy i etyczny. PPK dąży do publikowania wyników badań uzyskanych w sposób uczciwy i etyczny. PPK oczekuje, że autor uzyska wymagane zgody komisji etycznych z różnych obszarów wiedzy pozostającej w zakresie zainteresowania publikacyjnego PPK przed złożeniem tekstu do redakcji. PPK w szczególności oczekuje, że w badaniach z udziałem ludzi zapewniono prawo pacjenta do prywatności oraz inne prawa pacjenta. Wykorzystywane w badaniach zwierzęta traktowane były w sposób humanitarny.

Fałszowanie i fabrykacja danych

PPK oczekuje, że złożone prace oparte będą na rzetelnych i prawdziwych danych. Przesłane do redakcji prace zawierające fałszywe lub sfabrykowane dane, zostaną niezwłocznie zwrócone autorowi z prośbą o wyjaśnienia. W przypadku braku wyjaśnień lub jeżeli dostarczone wyjaśnienia zostaną uznane za niezadowalające, PPK powiadomi odpowiedni organ państwa oraz uczelnię autora. PPK może odmówić przyjęcia danego artykułu, a także przyszłych opracowań autora na czas określony. Fałszowanie lub fabrykowanie danych obejmuje w szczególności pominięcie wybranych danych, manipulowanie danymi lub przyjęcie danych nieistniejących.

Message to:

 

 

© 2017 Adam Marszałek Publishing House. All rights reserved.

Projekt i wykonanie Pollyart