Procedura recenzyjna
Procedura recenzyjna oraz decyzja o publikowaniu tekstów oparte są na następujących kryteriach: uczciwość, odpowiedzialność, przejrzystość i poufność.
Przyjmowanie i opiniowanie tekstów do „Przeglądu Prawa Konstytucyjnego” polega na ich ocenie w kilku etapach. W pierwszym Komitet Redakcyjny ocenia zgodność przesłanego tekstu z wymaganiami edytorskimi zawartymi w dokumencie Wskazówki dla autorów. Opinia Komitetu zawiera wniosek o zakwalifikowaniu tekstu do postępowania recenzyjnego lub odrzuceniu ze względu na uchybienia formalne.
Następnie każda praca (po usunięciu personaliów autora) jest opiniowana przez jednego z Redaktorów PPK. Na opiniodawcy spoczywają obowiązki: potwierdzenia zgodności tekstu ze Wskazówkami dla autorów, oceny zgodności przesłanego tekstu z profilem czasopisma, przygotowania wstępnej opinii o jakości naukowej tekstu, przygotowania wniosku o poddaniu tekstu procedurze recenzowania. Opinia przygotowana przez członka Komitetu Redakcyjnego jest prezentowana na posiedzeniu Komitetu Redakcyjnego, który podejmuje decyzję w sprawie poddania tekstu procedurze recenzowania.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii tekst zostaje przesłany do dwóch recenzentów zewnętrznych. W przypadku uzyskania recenzji negatywnej Redaktor Naczelny kieruje tekst do dodatkowego recenzenta zewnętrznego.
Procedura recenzowania jest wykonywana przez profesjonalnych i niezależnych recenzentów. Recenzentów powołuje Komitet Redakcyjny, kierując się ich kwalifikacjami naukowymi. Przy zaistnieniu jakiegokolwiek konfliktu interesów podważającego bezstronność recenzenta jest on zobowiązany wycofać się z udziału w procedurze recenzowania. Przez konflikt interesów rozumie się przede wszystkim zaistnienie zależności służbowej, instytucjonalnej i rodzinnej oraz korzyści finansowych lub innych, które mogłyby wpłynąć na bezstronność oceniającego. Przeprowadzenie recenzji jest powierzane co najmniej dwóm recenzentom przy zachowaniu zasady podwójnie ślepej recenzji (double-blind review). Lista recenzentów jest upubliczniana corocznie w formie elektronicznej oraz w wersji tradycyjnej w ostatnim numerze wydawanym w danym roku.
Recenzent w recenzji odpowiadają na następujące pytania:
- Czy tekst spełnia wymogi określone w art. 2 Statutu Przeglądu Prawa Konstytucyjnego, czyli propaguje wiedzę o państwie, prawie konstytucyjnym i systemach politycznych?
- Czy treść tekstu odpowiada tytułowi tekstu?
- Czy cel i założenia badawcze artykułu zostały we wstępie jasno określone?
- Czy artykuł ma naukową, praktyczną lub edukacyjną wartość?
- Czy układ tekstu jest poprawny?
- Czy struktura artykułu spełnia wymogi przewidziane dla tekstu naukowego?
- Czy tekst omawia oryginalny problem badawczy?
- Czy streszczenie tekstu wskazuje cele, zawiera główne tezy i wnioski?
- Czy rezultaty badań są naukowo, praktycznie lub edukacyjnie interesujące?
- Co nowego wnosi recenzowany tekst do nauki, edukacji, praktyki?
- Czy problemy artykułu są warte dalszych badań?
- Czy język użyty w tekście jest poprawny?
- Czy Autor opanował technikę pisania tekstu naukowego?
- Czy przypisy są zgodne z technicznymi wytycznymi "Przeglądu Prawa Konstytucyjnego"?
- Czy dobór źródeł jest właściwy i pełny?
W konkluzji recenzji Recenzent wybiera jedną z czterech opcji:
- Tekst zaakceptowany do publikacji bez poprawek
- Tekst zaakceptowany do publikacji po dokonaniu nieznacznych poprawek, bez konieczności ponownej recenzji
- Tekst zaakceptowany do publikacji po dokonaniu istotnych poprawek i ponownej recenzji
- Tekst nie nadaje się publikacji i wymaga ponownej redakcji
W ciągu 3 miesięcy od nadesłania tekstu autor otrzymuje recenzje nadesłanego tekstu (po usunięciu personaliów recenzentów) oraz informację w sprawie dalszego postępowania publikacyjnego.
W przypadku nieodesłania tekstu z korekty autorskiej w wyznaczonym terminie, tekst zostaje odrzucony.
W przypadku tematycznego sprofilowania poszczególnych numerów PPK zakwalifikowany tekst zostaje opublikowany zgodnie z jego merytoryczną treścią.
Decyzję o publikacji tekstu podejmuje Komitet Redakcyjny, kierując się wynikami otrzymanych recenzji oraz planami wydawniczymi.
Przegląd Prawa Konstytucyjnego wyraża zgodę na publikowanie zaakceptowanego i opublikowanego artykułu na stronach internetowych autora, stronach internetowych katedry/zakładu autora lub wy-działu, repozytoriach instytucji autora i repozytoriów tematycznych (takich jak np. academia.edu) bez żadnych ograniczeń. PPK wyraża zgodę na wykorzystanie opublikowanego artykułu do potrzeb autora w zakresie nauczania, do niekomercyjnego dostarczania informacji dla kolegów akademickich oraz do używania go w książkach autorskich po publikacji w czasopiśmie. Inne formy wykorzystania zaakceptowanego i opublikowanego artykułu wymagają zgody wydawcy.
Publikując artykuł lub korzystając z niego, należy podać pełne uzasadnienie, podać link do strony internetowej PPK i dodać odpowiedni numer DOI.
Redakcja czasopisma naukowego Przegląd Prawa Konstytucyjnego przyjęła zasady etyki publikacyjnej zgodne z wytycznymi COPE – Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej i stosuje je w pełni od 2017 roku. Standardy etyczne czasopisma i polityka antyplagiatowa Redakcji wyjaśnione są na stronie internetowej tytułu, zaś autorzy zobowiązani w oświadczeniu do potwierdzenia, że ich praca spełnia przyjęte standardy etyki publikacyjnej.