Misja:
Czasopismo ma charakter filologiczny i profil italianistyczny, przy czym jego łamy są otwarte także na dziedziny pokrewne.
Publikowane są prace autorstwa badaczy polskich i zagranicznych z zakresu badań językoznawczych, literaturoznawczych, przekładoznawczych, teoretycznoliterackich, recepcyjnych, metodologicznych, historyczno-cywilizacyjnych, poświęconych literaturze i kulturze Włoch oraz językowi włoskiemu, także w ujęciach porównawczych i interdyscyplinarnych, ze szczególnym uwzględnieniem włosko-polskich kontaktów kulturowych, które nawiązują się i rozwijają dzięki podróżom, przekładom oraz nauczaniu języka włoskiego w Polsce i polskiego we Włoszech.
Język publikowanych artykułów: włoski.
Poszczególne numery czasopisma mają charakter tematyczny.
Dział „Recenzje” obejmuje omówienia wybranych monografii, tomów zbiorowych numerów czasopism z obszaru italianistyki i dziedzin pokrewnych, opublikowanych w ostatnich latach.
Dział „Kronika” prezentuje najważniejsze dla polskiej italianistyki wydarzenia naukowe (publikacje książkowe i periodyki, konferencje, stopnie naukowe i tytuły uzyskane przez italianistów związanych z polskimi uczelniami).
Publikacja artykułów jest bezpłatna.
Osiągnięcia:
Czasopismo "Italica Wratislaviensia" otrzymało we Włoszech prestiżową kategorię A (w dziedzinach związanych z italianistyką i literaturoznawstwem, zwłaszcza literaturą porównawczą).
Ewaluacja:
Punktacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 20 pkt.
ICV (Index Copernicus Value) 2019 = 100 pkt
Prawa autorskie i uprawnienia:
Czasopismo w pełni publikowane jest na licencji Open Access CC BY.
Redakcja czasopisma naukowego Italica Wratislaviensia wyraża zgodę na umieszczanie opublikowanych artykułów (oraz artykułów przyjętych do druku) na stronach internetowych autorów, a także wskazanych przez nich stronach internetowych jednostek naukowych i repozytoriów (np. academia.edu). Ponadto zezwala się na wykorzystanie opublikowanych artykułów na potrzeby dydaktyczne autora, a także ich niekomercyjne rozpowszechnianie, w tym w książkach autorskich. Inne formy wykorzystywania opublikowanych artykułów (oraz artykułów przyjętych do druku) wymagają zgody ze strony wydawcy.
Podczas rozpowszechniania lub wykorzystywania artykułów prosimy o podanie pełnego zapisu bibliograficznego, odwołania do strony internetowej IW oraz wskazanie odpowiedniego identyfikatora cyfrowego DOI.
Redakcja czasopisma naukowego Italica Wratislaviensia przyjęła zasady etyki publikacyjnej zgodne z wytycznymi COPE – Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej i stosuje je w pełni od 2017 roku. Standardy etyczne czasopisma i polityka antyplagiatowa Redakcji wyjaśnione są na stronie internetowej tytułu, zaś autorzy zobowiązani w oświadczeniu do potwierdzenia, że ich praca spełnia przyjęte standardy etyki publikacyjnej.