Prawa człowieka w Azji – rzeczywistość czy utopia? [recenzja książki Azjatyckie systemy ochrony praw człowieka. Inspiracja uniwersalna – uwarunkowania kulturowe – bariery realizacyjne]
- Institution: Uniwersytet Łódzki
- Year of publication: 2017
- Source: Show
- Pages: 176-181
- DOI Address: http://dx.doi.org/10.15804/npw2017112
- PDF: npw/12/npw2017112.pdf
Prawa człowieka wciąż pozostają wdzięcznym tematem badawczym nie tylko dla prawników, ale też politologów, filozofów czy specjalistów stosunków międzynarodowych. Należy jednak zauważyć, że naukowa refleksja nad wizją funkcjonowania i ochrony praw człowieka w Azji ani ilościowo, ani jakościowo nie dorównuje analizie tej problematyki w kontekście europejskim, międzyamerykańskim czy nawet afrykańskim, dostępnej w polskim dyskursie akademickim. Wiąże się to przede wszystkim z brakiem regionalnego systemu ochrony praw człowieka na kontynencie azjatyckim (zwłaszcza w rozumieniu zbliżonym do systemów Rady Europy, Organizacji Państw Amerykańskich lub Unii Afrykańskiej), a także z zasadniczą odmiennością kulturową od świata euroatlantyckiego, ale i bogatym wewnętrznym zróżnicowaniem państw Azji, co z pewnością nie ułatwia prowadzenia kompleksowych badań.
Recenzja
- Gawlikowski, K. (1998). Problem praw człowieka z perspektywy azjatyckiej. Azja-Pacyfik, 1(1), 17–40.
- Holy, K. (2011). Alternatywne mechanizmy rozliczania zbrodni na przykładzie Timoru Wschodniego. Wojskowy Przegląd Prawniczy, 84(3), 2–16.